İncir Tatlısı / İncir Dolması

  İncirle yapılan iki tane tatlı tarifi verelim.
   İncir Tatlısı :
 Malzemeler :
1) Yarım kilo kuru incir
2) Bir  su bardağı su
3) Bol ceviz
4)Bir adet kabuk tarçın
5) Bir kaç adet karanfil
6) İki fincan tahin
7) Bir çay bardağı dövülmüş ceviz
8) Bir yemek kaşığı esmer  toz şeker
  Kuru incirlerimizi güzelce yıkadıktan sonra bir bardak su ile ile ateşe koyalım. Tarçın ve karanfilleride ilave edelim ve meyveler yumuşayıncaya kadar (çok ezik olmamalı) kısık ateşte haşlayalım.
 Haşlanan incirleri çıkarıp suyunu süzelim ve soğumaya bırakalım.
Soğuyan incirleri tek tek alıp parmaklarımızla altlarında açacağımız deliklerden parça cevizleri yerleştirip yan yana bir servis tabağına dizelim. Cevizleri yerleştirirken incirlerimizi parçalamamaya özen göstermeliyiz.
Tencerede kalan incir suyuna dövülmüş ceviz içi, tahin ve bir kaşık toz şekeri koyup karıştıralım.(Şeker erimeden) Bu sosu, servis tabağına dizdiğimiz incirlerin Üzerine gezdirelim. Sağlıklı nefis bir tatlı yaptık. Afiyet olsun.
İkinci incir tatlımızın tarifine geçelim.
İncir Dolması :
Malzemeler  :
1) Bir kilo kara incir (İncirler çok olgun ve çok yumuşak olmamalı)
2) Bir çay bardağı su
3) Bol dövülmüş ceviz
4) bir tutam toz tarçın
5) 2-4 adet karanfil
6)Bir fincan tahin
7) Bir yemek kaşığı esmer toz şeker
İncirlerimizi güzelce yıkadıktan sonra sap kısımlarından üst bölümlerini kapak gibi keselim.
Bir tabakta dövülmüş ceviz, toz tarçın, toz şekeri karıştırıp iç hazırlayalım. Bu karışımı ağızlarını kestiğimiz incirlerin içerisine domates dolması yapar gibi tek tek doldurup, kestiğimiz sap kısımlarını tekrar incirlerin ağızlarına kapatarak sapları yukarıya bakacak şekilde bir tencereye yerleştirelim.Üzerine su ileve ederek çok kısık ateşe koyalım. Karanfilleride ilave ettiğimiz tenceremizi kısa süre kaynamaya bırakalım. İncirlerimiz  yumuşayınca (çok ezik olmamalı) tencereyi ateşten alalım. Soğumaya bırakalım.
Haşlanan incirlerimizi tencereden çıkarıp servis tabağına dizelim. Tahin ve  dövülmüş ceviz lerimizi incir dolmamızın üzerine gezdirelim. İncir dolmamız hazır. Afiyetle yiyebilirsiniz. Sağlıklı nefis bir tatlı daha yaptık. Afiyet olsun.
Not :
1) Tatlılarda rafine un, rafine şeker, nişastadan çok meyveleri tercih etmek lazım. Çünkü düşük kalorili sağlıklı tatlıları meyveler ve meyvelerin kendi şekerleri ile yapabiliriz.
2) Yukarıda verdiğimiz incir tatlısı ve incir dolmasını şeker ve tahin kullanmadan da yapabilirsiniz. Bu durumda tarçın miktarını arttırırsanız tatlı yeme duygunuzu tatmin edecektir. Çünkü tarçın şeker ihtiyacınızı tatmin edecek sihirli bir baharattır. Meyve çaylarınıda şeker kullanmadan ama bir parça kabuk tarçın koyarak içtiğiniz de ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.
3) Bu bilgi şeker hastalarının özellikle tarçın ile daha dostça ilişki kurmalarını sağlamak için verildi. Çünkü bilim adamları hergün bir çay kaşığı kadar tüketilecek toz tarçının şeker dengesinin sağlanmasında çok önemli olduğunu söylüyorlar. Tabi kabuk tarçını da her vesile kullanabilirsiniz.
DeliciousStumbleUponFacebookTwitterShare

3 yorum yazı “İncir Tatlısı / İncir Dolması”

  1. saliha diyor ki:

    çok güzel bir tarif olmuş bu akşam denemek istiyorum bakalım güzel olacakmı

  2. dehen diyor ki:

    ‘incir uyutması’nı bilen var mı?

Bir Yorum Yaz

Please note: JavaScript is required to post comments.